OTOČKA BAŠTINA – TRAGOVI U KAMENU
Autor: Sandra Radulovski, 13. 11. 2019.

U listopadu učenici prvog razreda gimnazije (1.c) su posjetili Puntu Sv. Nikole u Supetru gdje se nalazila rimska villa rustica, čiji su ostaci sačuvani i do današnjih dana. Neposredno ispred vrata mjesnog groblja nalaze se ostaci rimske seoske vile, gospodarskog objekta koja je tipizirala rimsku ruralnu arhitekturu. Srušeni zidovi datiraju iz 6. stoljeća. Ostaci ville rustice kao i ranokršćanski mozaik iz 6. stoljeća koji se nalazi pored župne crkve Supetar smatraju se najstarijim dijelovima našeg grada. Također su posjetili supetarsko groblje na kojem se nalazi čak 14 Rendićevih dijela i grob ovog velikana hrvatskog kiparstva, čovjeka koji je čitav svoj život posvetio kamenu, u njemu i iz njega stvarao. Ovom prilikom unaprijedili smo znanje o našem mjestu i njegovom povijesnom razvoju.

Pogledajte video uradak našeg Benedikta Štambuka: https://youtu.be/yzlx_VhrmfM

Marija Barhanović 1.c

Učenici 2.c razreda zajedno su s profesoricom latinskog jezika Lucijom Carević Brešković posjetili župnu crkvu u Supetru i saznali nešto više o povijesti crkve i Supetra. Razgledali smo i fotografirali mozaik koji se nalazi ispred crkve. Ranokršćanski mozaik datira iz 6.stoljeća, a bio je dio poda starokršćanske Bazilike sv. Petra na čijim je temeljima i sagrađena današnja crkva Navještenja Marijina u 18.stoljeću. Otkriven je 1974.godine, a 1979.godine prilikom konzervativnih radova otkriven je veći segment mozaičkog pavimenta duljine cca 6 metara.

Rita Barhanović 2.c