« Ožujak 2024 »

Izložba: "SAKET PUN MANISTRE"
Autor: Sandra Radulovski, 20. 1. 2017.

U Srednjoj školi Brač od 15. do 22. prosinca 2016. godine održana je izložba „Saket pun manistre“. Posjetitelji su imali priliku čuti zanimljivu priču o povijesti tjestenine. Vidjeli su stotinjak različitih vrsta (oblika) ove jednostavne namirnice prisutne u prehrani čovjeka preko 4000 godina. Njihovu pažnju privukli su brojni, interesantni i neobični podatci o bogatoj raznolikosti tjestenine u hrvatskim i svjetskim kuhinjama, koje je iznosila autorica izložbe profesorica Silvana Dragičević.

Mašta i kreativnost Brigite Boldović, Meri Juras, Ane Matulić i Mije Rukavine, učenica III. razreda opće gimnazije doprinijele su odličnom postavu izložbe, koji je dobio puno riječi pohvale. Da sve bude u znaku Viva la pasta pomogle su im Paulina Marić, Nora Marinelić, Ivana Martinić i Lara Škorić, učenice I. razreda opće gimnazije.

Veliki trud i strpljenje u izradi domaćih šurlica, makaruna na iglu, talijanskih sachettina i kovanica (corzetti) uložili su Martina Dodoja i Ivo Lazaneo, učenici I. razreda zanimanja kuhar te majstor kuharstva Zvonimir Ljaljić.

Tekstovni materijal lektorirala je profesorica hrvatskog jezika Rina Vidović, a da ne zakaže tehnika, potrudila se profesorica informatike Sandra Radulovski. Tehničku obradu većeg broja izloženih fotografija izradio je ravnatelj Ivan Meštrović.

Uživalo se pa i zaplesalo uz talijansku narodnu tarantellu, koju je složio Ante Eterović, učenik III. razreda opće gimnazije. Da sve ostane fotografirano u lijepoj uspomeni potrudile su se Ana Nikšić i Mia Rukavina, učenice III. razreda opće gimnazije te profesorica Sandra Radulovski.

Sadržajno bogatoj postavi doprinijela su dva velika hrvatska proizvođača tjestenine, Marodi d. o. o. iz Nedelišća i Pašta Mašta j. d. o. o iz Dugog Sela, koji su darovali prepune sakete manistre.

Za ozračje talijanske spaghetterie, mjesta gdje su se ćutjeli tutti gusti, nesebično nam je pomogao Josip Eterović i srdačno osoblje Konobe Lukin iz Supetra.

Klasje pšenice za odjeću naše Zite poslala je gospođa Marija Šarić iz Pleternice.

Ponosni smo na suradnju s ovim ljudima koji su nam nesebično pomogli u organizaciji ove vedre i edukativne izložbe. Svima se od srca zahvaljujemo kao i posjetiteljima svih uzrasta koji su pronašli malo vremena i posjetili nas.

Silvana Dragičević, profesor savjetnik biologije