NOĆ MUZEJA 2017.
Autor: Sandra Radulovski, 20. 2. 2017.

Hrvatsko muzejsko društvo već jedanaest godina provodi manifestaciju Noć muzeja, koja je u potpunosti poprimila karakteristike nezaobilaznog kulturnog događaja, a s ciljem da se potakne daljnje prepoznavanje muzeja kao dinamičnih institucija, koje potiču istraživanje, inovativnost, kreativnost, a promoviranjem baštine i njenog utjecaja na suvremene tendencije, promiču važnost interakcije muzeja s okruženjem, stvaranje nove publike i održivi razvoj muzeja i zajednice.

Dvanaestu Noć muzeja koja se održala 27. sječnja 2017. godine od 18. do 23. sata, obilježila je tema Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo, kojom se želilo ukazati na važnost prikupljanja, očuvanja i prezentiranja najširoj javnosti, materijalne i nematerijalne kulturne baštine, koju brojni muzeji i druge ustanove baštine u svojim zbirkama, ali i iznimnog utjecaja koji je imala glazba i glazbeni stvaraoci kroz povijest do najsuvremenijeg doba.

Pivojmo i balojmo od primalića sve dok nan ne utrne svića

Nošeni pjesmom putujemo kroz život: ona nas nježno ljuljuška u kolijevci majčinim glasom, vrti nas u veselom plesnom ritmu, podiže i spušta, prateći svijetle i tamne tonove naše svakodnevice. Čak i u predvečerje života, prije posljednjeg teškog udarca zvona, melodija iz nekih davnih dana treperi preko umornih usana onih koji odlaze...

U programu ovogodišnje Noći muzeja u Muzeju otoka Brača u Škripu, naslovljenom „Pivojmo i balojmo od primalića sve dok nan ne utrne svića“, sudjelovali će učenici osnovnih škola iz Supetra, Sutivana i Pučišća, Srednje škole „Bol“ i SŠ „Brač“, Bračko folklorno društvo „Ciciljona“, Amatersko kazalište „Bracera“, bračka šinjadurka Senka i klapa „Mrduja“.

Bračku Noć muzeja organizirali su Centar za kulturu Brač i Turistička zajednica Grada Supetra u suradnji s Narodnom knjižnicom Supetar.

U škripskoj Noći muzeja poveli su nas na glazbeno putovanje kroz život i godišnje običaje na Braču. Uz mirisne kolače škripskih gospođa, iz škafetina otočke prošlosti izvukli su i zaboravljene pjesme naših predaka, koji su živjeli u skladu s izrekom „Bog te poštuje kad radiš, ali te voli ako pjevaš“.

Ove godine u Muzeju otoka Brača u Škripu prvi su put su sudjelovali i učenici Srednje škole Brač u suradnji s učenicima OŠ Supetar na temu Orgulje. Učenici 3. razreda opće gimnazije Ivna Bonačić, Lina Šerić, Mihaela Škaro, Ana Nikšić i Petar Galović istraživali su povijest i građu orgulja u supetarskoj župnoj crkvi Navještenja Marijina, fotodokumentirali orgulje, te se s fotografijama predstavili u Muzeju.