Izlet u Šibenik i Biograd
Autor: Sandra Radulovski, 16. 5. 2018.

Srednja škola Brač je u subotu, 12. svibnja 2018. godine organizirala izlet za sve učenike naše škole namijenjen druženju i dobroj zabavi, ali i obogaćivanju i proširivanju spoznaja o kulturi predivnoga grada Šibenika.

Učenici su uz pratnju svojih profesora i stručnog vodiča obišli Šibenik i njegove najznačajnije spomenike kao što su tvrđava svetoga Mihovila i katedrala svetoga Jakova. Katedrala, inače djelo graditelja Jurja Dalmatinca, najznačajnije je graditeljsko ostvarenje 15. i 16. stoljeća na tlu Hrvatske. Svojim mješovitim stilom gradnje, koji obuhvaća gotički, gotičko-renesansni i renesansni stil te zapanjujućom arhitektonskom koncepcijom, odavno je jedan od najljepših simbola Jadrana pa je tako zadivljujući utjecaj imala i na naše učenike. Naravno, nije nam samo katedrala oduzela dah, već i cijeli ambijent predivnog Šibenika i njegovih kamenih uličica. Tako smo, diveći se, prolazili kroz šarmantne uličice, koje su zasigurno prepune skrivenih tajni i uzbudljivih priča, došli do tvrđave svetoga Mihovila. Tvrđava, koja je svojevrsni epicentar grada Šibenika jer su upravo tamo pronađeni najstariji dokazi postojanja civilizacije na tom prostoru, nekada je služila u svrhu obrane grada i njegovih stanovnika. Danas je pak ona važno kulturno dobro koje ima i praktičnu primjenu ljetne pozornice za razne koncerte i kulturne manifestacije. S tvrđave pruža se pogled na povijesnu jezgru i šibenski zaljev koji jednostavno ostavljaju bez daha te ćemo se zasigurno u budućnosti vratiti "nahraniti dušu" tom ljepotom barem još jedanput.

Lagano privodeći obilazak tvrđave i Šibenika kraju, puni dojmova zaputili smo se u zabavni park Mirnovec, pokraj Biograda. Novootvoreni park, opremljen najmodernijim atrakcijama, značio je samo nastavak vrhunske zabave i obećavajućeg provoda. Naime, dvadeset i četiri atrakcije podijeljene su u tri tematske cjeline: Gusarski grad, Divlji zapad i Svemir, a mi smo u svakoj imali prilike uživati. Također je osobita atrakcija Adria Eye, panoramski kotač iz kojeg se pruža pogled do Kornatskog otočja i Jadranskog mora.

Izlet smo završili povratkom kući trajektom u 20:30, sretni što smo imali priliku vidjeti ljepote još jednog dalmatinskog grada, ali i uživati s kolegama i prijateljima na ludim i nezaboravnim vožnjama zabavnog parka.

Petra Vladislavić i Katarina Tonšić, 2. c