"Noteš jednega bodula" i županijska smotra LiDraNo 2018.
Autor: Sandra Radulovski, 15. 5. 2018.

Uoči Otvorenog dana Srednje škole Brač, 10. svibnja 2018. godine naši učenici imali su priliku uživati u igrokazu "Noteš jednega bodula" autorice maturantice opće gimnazije Ivne Bonačić kojom se naša škola predstavila na županijskoj smotri LiDraNa 2018. u splitskom HNK-u.

Uz učenicu Ivnu Bonačić (u ulozi none), glume i učenici 3. i 2. razreda opće gimnazije: Nika Gospodnetić (u ulozi pranone), Raul Galović (u ulozi nonota), Josip Vrandečić (u ulozi unuka) i Ivana Martinić (u ulozi furešte). Oni su uprizorili zabavnu radnju koja se odvija u jednom neimenovanom bračkom mjestu, ispred konobe krajem prošlog stoljeća, u doba ljetne sezone. Predstava je, oživljavajući jedan već pomalo zaboravljeni i arhaični brački čakavski govor, tj. govore naših malih mista,  nenametljivo i humoristično prikazala kako dolazak fureštih utječe na domoće i kako se oni prilagođavaju.

Publika je spontano reagirala na njihove dosjetke i vjerno oslikane karaktere prepoznavajući arhetipske odnose naših storih i mlodih, sekrvih i nevistih, nonotih i nonih koji u odraz i naše svakodnevice. Izvedba je bila ispraćena burnim aplaudiranjem prisutnih te čestitkama. Potakla nas je da razmišljamo kako je važno pobuditi svijest o njegovanju našeg dijalekta, a isto tako i hrvatskoga standardnog jezika koji isto biva ugrožen.

U tom smislu istaknula bih da je na spomenutoj smotri pjesmu bračkoga pjesnika Pjera Mirića "Priču iz bavula" interpretirala učenica Nika Gospodnetić, a novinarski su radovi maturanta Mateja Ivčevića ("Moj život s 'bračkim pupoljkom'“) i maturantice Ane Nikšić ("I kako bijeli konji hitaju u smrt")) predloženi za državnu smotru LiDrana 2018. Radeći kao mentorica učenicima koji su ostvarili ove scenske, literarne i novinarske uradke, čvrsto vjerujem da će oni i dalje nastaviti djelovati u tom smjeru, izražavati sebe i tako čuvati i svoj i nacionalni identitet.

Rina Vidović, prof.