Rokovi, ispitni katalozi i komisije

"Kontrolni ispit provodi se u drugoj polovici 2. godine naukovanja i priprema je naučnika za polaganje pomoćničkog ispita. Njegova svrha je utvrditi ostvaruju li se ciljevi i zadaće naukovanja.

Kontrolni ispit organizira škola uz pomoć Hrvatske obrtničke komore, a njime se provjeravaju sadržaji stručno-teorijske nastave prijeko potrebni za uspješno savladavanje praktične nastave, te se provjeravaju istečena praktična znanja i vještine.

Kontrolni ispit provodi Komisija za provođenje kontrolnog ispita koju čine nastavnik stručne teorije iz škole, nastavnik praktičnog dijela naukovanja iz škole i majstor obrtnik odgovarajućeg zanimanja. Komisija za kontrolne ispite utvrđuje raspored polaganja kontrolnih ispita, vodi zapisnik o polaganju kontrolnog ispita za svakog naučnika čiji obrazac se nalazi u radnoj mapi. Komisija mora utvrditi ostvaruju li se ciljevi zadaće naukovanja, a ukoliko se ne ostvaruju moraju utvrditi uzroke, te dogovoriti način i rok njihova otklanjanja. O svojim zaključcima Komisija mora obavijestiti područnu obrtničku komoru. Ukoliko sadržaji kontrolni ispita nisu standardizirani u katalozima znanja koje propisuje Hrvatska obrtnička komora, zadaće Komisije jest odrediti i zadatak za praktični uradak, kao i sadržaj stručno-teorijskog dijela kontrolnog ispita.

Pismena provjera znanja iz stručno-teorijskih sadržaja može trajati najviše 2 školska sata, a vrijeme za pripremu i izradu praktičnog uratka ovisi o zanimanju za koje se učenik obrazuje , provodi se u okviru programa praktične nastave i ne može trajati duže od 16 sati. Kontrolni ispit ne ocjenjuje se brojčanom ocjenom."