Učenika
Razrednih odjela
Obrazovnih programa
godina postojanja
Biser Mora 2025.
Naši zadrugari uvijek rado sudjeluju na raznim manifestacijama kao što su ‘’Biser mora” -...
Brač Trail 2025.
Zadrugari Lena Ljubetić Šteka, Lea Poklepović i Lara Eterović proveli su aktivnu subotu na Vidovoj...
POVIJESNI RAZVOJ ŠKOLE
Brač je otok površine 395 km², s oko 14.434 stanovnika. Dug je 40 km, a prosječno širok 12 km. Brač se naziva krovom Jadranskih otoka zbog Vidove gore, najvišeg vrha jadranskih otoka (778 m). Na otoku postoji sedam općina, svaka sa svojom matičnom osnovnom školom, a neke imaju i područne škole koje pohađaju učenici od prvog do četvrtog razreda. U Pučišćima djeluje Srednja klesarska škola, a u Bolu i Supetru polivalentne srednje škole. No, nije uvijek bilo tako.
Brač odavno njeguje tradiciju obrade kamena, uzgoja maslina, vinove loze i smokava, a od druge polovice 20. stoljeća počinje se intenzivno razvijati i turizam.
Zbog bogate kulturno-povijesne baštine i geografskih osobitosti, turizam je postao najrazvijenija gospodarska grana, što je dovelo do porasta broja stanovnika na cijelom otoku, osobito u Supetru. Time se pojavila i potreba za srednjom školom turističko-ugostiteljskog usmjerenja.
Davne 1969. godine tadašnja Skupština općine Brač osnovala je srednju školu pod nazivom Ugostiteljska škola s praktičnom nastavom, sa sjedištem u Supetru. Cilj je bio obuhvatiti što veći broj učenika s otoka i omogućiti im stručno obrazovanje radi zapošljavanja u turističkom sektoru na deficitarnim mjestima. Pod istom upravom i istim programima radila je i srednja škola u Bolu, koja je nakon pet godina nastavila djelovati samostalno.
Škola je u početku djelovala u neadekvatnim uvjetima – u prostorijama osnovne škole – pa se privremeno preselila u prostor starog hotela “Jadran”. Ni taj prostor nije zadovoljavao osnovne pedagoške standarde. U to vrijeme potreba za obrazovanjem turističkih i ugostiteljskih profesija, konobara, kuhara i recepcionera, bila je sve veća.
Nova školska zgrada je bila prioritet pa se 1984. godine započelo s gradnjom. U prvoj fazi planirana je izgradnja učionica i praktikuma s pripadajućom opremom.
Školske godine 1977./1978. započela je obrazovna reforma pod vodstvom ministra prosvjete Stipe Šuvara, a škola je preimenovana u Centar za usmjereno obrazovanje Brač. Broj učenika koji su pohađali srednju školu u Splitu smanjen je za čak 77,5 %. Nastava za prve i druge razrede i dalje se odvijala u Osnovnoj školi, dok su završni razredi bili smješteni u prostorijama hotela „Jadran“, u tri učionice površine oko 95 m² te u zbornici i kancelariji od oko 20 m², bez sanitarnog čvora. Važno je napomenuti da su tada na otoku postojale makadamske ceste, a problemi s vodoopskrbom i električnom mrežom još nisu bili riješeni.
Godine 1985. sagrađena je nova zgrada Srednje škole Brač, na današnjoj lokaciji, u Ulici kralja Petra Krešimira IV. Zgrada tada još nije bila potpuno opremljena, a okoliš nije bio uređen. Tehnički pregled izvršen je 26. rujna 1985. godine. Ukupna bruto površina zgrade iznosi 2.430,46 m², a sastoji se od suterena, prizemlja, prvog kata i potkrovlja. Površina cijelog zemljišta iznosi 5.175 m². Osim školske zgrade, tu se nalaze: pomoćni (nedovršeni) objekt koji je tijekom izgradnje služio kao skladište, otvoreno školsko igralište (plato za sportske aktivnosti), dva parkirališta (s 4 i 14 parkirnih mjesta) te nova sportska dvorana.
Učenici iz grupe mladih biologa uredili su školski vrt hortikulturama karakterističnim za dalmatinski kraj i tijekom godina stvorili malakološku zbirku koja danas broji nekoliko stotina školjki sakupljanih iz mora diljem svijeta. U popunjavanju zbirke učenicima su pomogli hrvatski iseljenici i pomorci. Radovi učenika likovne grupe ukrašavaju zidove škole.
Od 1993. godine, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Hrvatske verificiralo je rad Srednje škole Brač na sadašnjoj adresi, s tri obrazovna programa:
- Opća gimnazija (četverogodišnji program)
- Hotelijersko-turistički tehničar (četverogodišnji program)
- Trogodišnji strukovni programi: kuhar, konobar, automehaničar i frizer.
Tijekom pojedinih razdoblja uvedeni su i programi: Trgovac i Majstor klimatizacijskih uređaja.
Uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, Splitsko-dalmatinske županije i Grada Supetra, 2016. godine izgrađena je moderna sportska dvorana, potpuno opremljena za više sportova. Danas je to moderno opremljen prostor koji koriste učenici Srednje i Osnovne škole za Tjelesnu i zdravstvenu kulturu, kao i vanjski korisnici – gotovo svi klubovi iz Supetra i drugih općina otoka Brača.
Praktična nastava frizerstva danas se odvija u velikom, suvremenom salonu smještenom u suterenu sportske dvorane koji je u prošlosti bio malen i vlažan prostor frizerskog salona. U program frizerstva može se upisati do petnaest učenika i učenica.
Za provođenje nastavnog procesa, škola raspolaže sa:
- osam klasičnih učionica
- informatičkom učionicom
- pet manjih učionica za izbornu, dopunsku i dodatnu nastavu
- dva praktikuma za ugostiteljstvo
- tri radionice za automehaničare
- frizerskim salonom
- školskom knjižnicom s čitaonicom
- garderobom za kuhare
- vanjskim igralištem i sportskom dvoranom.
Dodatni prostori za provođenje odgojno-obrazovnog procesa uključuju: četiri nastavna kabineta, ured psihologa i pedagoga, tajništvo, računovodstvo, ured ravnateljice, prostranu zbornicu, prostoriju za prijem roditelja, prostor za odmor učenika, šest sanitarnih čvorova i arhivu škole.
Nastava se odvija isključivo u jutarnjoj smjeni. Iz godine u godinu raste broj upisanih učenika. U školskoj godini 2024./2025. upisano je trinaest učenika s kopna. Tom je prigodom ravnateljica Doris Mazija potpisala ugovor s hrvatskim brodarom Jadrolinijom, kojim je osigurana besplatna plovidba za učenike na relaciji Split – Supetar, a ne samo, kao do sada, učenicima koji putuju na relaciji Supetar – Split. Na taj način se ispoštovalo načelo odgoja i obrazovanja kojim se jamči da svi učenici u Hrvatskoj imaju jednaka prava i pod istim uvjetima sudjeluju u obrazovanju.
Danas Srednju školu Brač pohađa 163 učenika. Nastavu izvodi 33 profesora, a ukupno je zaposleno 45 djelatnika. U školi djeluju brojne izvannastavne aktivnosti i grupe: Prva pomoć, Financijska pismenost, školska klapa, EU ambasadori, literarna i novinarska grupa, debatni klub te Učenička zadruga. Učenici sudjeluju u projektima, školskim i županijskim natjecanjima i smotrama, postižući zapažene rezultate. Također, česti su školski izleti, posjeti i terenska nastava koji se ostvaruju kroz različite nastavne predmete.
Svake godine organizira se Dan otvorenih vrata, namijenjen prvenstveno učenicima osmih razreda s cijelog Brača, ali i zainteresiranoj javnosti, partnerima i donatorima. Ponosni smo na sudjelovanja naših učenika u gastronomskoj manifestaciji „Biser mora“ koja se tradicionalno održava u Supetru, gdje naši učenici ugostiteljskih programa redovito sudjeluju i osvajaju nagrade. Frizeri, automehaničari i učenici četverogodišnjih programa redovito ostvaruju visoke plasmane na županijskim i međužupanijskim natjecanjima – na što smo iznimno ponosni.
Prateći sve veći rast interesa i broj upisanih učenika, nadamo se i uvođenju novih obrazovnih programa u budućnosti.