8. listopada su učenici i nastavnici imali jedinstvenu priliku naučiti kako se proizvodi tradicionalni Brački varenik, zahvaljujući Vanji Purić i njegovoj lokalnoj akcijskoj grupi ‘LAG’, gospodinu Šimi iz OPG-a Žuvić te Tiji Mlinac koja uporno radi u zakladi pri očuvanju baštine otoka Brača. Prilika je bila jedinstvena, a nismo samo naučili što je varenik, nego kako ga možemo napraviti, a uz to i koliko je božanstven za kušanje. Planiramo od sada svake jeseni pripremiti varenik koji obogaćuje našu ‘Ka’Noninu’ šalšu. A pitate se, što je to ‘varenik’?
Varenik se priprema od crnih sorti grožđa poput plavca malog te se kuha i po petnaeast sati dok se ne dobije gusti smeđi sirup pun slatkoće i nota karamele. Varenik se pripremao i od stare autohtone sorte vinove loze zvane crljenak, ali ga je s vremenom zamijenio učestaliji plavac mali. Po tradicionalnom načinu pripreme, zrele bobice bi se prvenstveno sušile na suncu prije branja. Grožđe se gnječi kako bi nastao mošt, koji se postepeno ukuhava na niskoj temperaturi, pazeći da ne uzavrije, sve dok se ne reducira do željene gustoće. Nakon dugotrajnog procesa kuhanja, dobije se bezalkoholni pripravak koji se koristi čak i u pripremi prošeka. Varenik se toči u boce dok je još vruć kako bi se lakše konzervirao. Varenik se upotrebljava kao dodatak prehrani i začin jelima zbog visoke koncentracije šećera.
U kulinarstvu su ga domaćice upotrebljavale u pripremi ne samo slatkih jela poput fritula, raznih biskvita, kolača i torti, nego i za slana jela, među kojima je i mnogima omiljena pašticada s njokima te raznim dalmatinskim specijalitetima.
Maja Terzić, voditeljica Učeničke zadruge









