Projekt „Škole za Afriku“
Autor: Sandra Radulovski, 24. 4. 2023.

Srednja škola Brač je ove godine bila dio inicijative za najranjiviju djecu Afrike, odnosno sudjelovala u projektu „Škole za Afriku“.

Projekt „Škole za Afriku“ organizira UNICEF te educira odgojno-obrazovne djelatnika koji u ulozi koordinatora, učenicima prenose ciljeve, ideje i mogućnosti samog projekta i to sve u svrhu zaštite i ispunjavanja temeljnog prava na obrazovanje djece u Africi. Ove godine se u sklopu projekta u brojnim hrvatskim školama i vrtićima, provode humanitarni i edukativni programi za osiguranje boljih obrazovnih mogućnosti djece Etiopije.

Edukativni dio programa proveden je sa svim učenicima naše škole (na satovima razredne nastave) s ciljem upoznavanja samog projekta, upoznavanja obrazovnih mogućnosti djece i mladih u Etiopiji, točnije upoznavanja šireg konteksta u kojem djeca Etiopije odrastaju kao i kulturološke razlike u njihovom odgoju i obrazovanju. Osim toga, učenicima je putem službenih UNICEFOVIH video priloga prikazano s kojim se sve preprekama u svakodnevnom životu susreću djeca u brojnim nerazvijenim državama Afrike. Cilj edukativnog dijela projekta je učenicima osvijestiti teške životne prilike u pojedinim dijelovima svijeta, senzibilizirati ih na marginalizirane društvene skupine, ali i potaknuti na razvijanje osjećaja odgovornosti prema onima kojima je neophodna pomoć „malih“ građana i dobrotvornih inicijativa koje stvaraju društvene promjene. Tijekom edukativnih radionica se motiviralo učenike na osmišljavanje aktivnosti kojima bi se mogle prikupljati humanitarne donacije za bolje obrazovne prilike djece i mladih u Etiopiji.

Prema željama i idejama učenika, humanitarni dio programa će se provesti u obliku „Humanitarne marende“ i „Humanitarnog turnira“. Prije same provedbe potrebno je bilo izradili materijale za navedene humanitarne akcije u čemu su sudjelovale učenice 2.c razreda: Barbara Cvitanić, Mirena Derado, Marica Kujundžić, Andrea Matulić, Julija Restović i Amalija Tomičić, učenice 1.c razreda: Lena Ljubetić Šteka, Sara Tonšić , Nina Vulić, te učenice 1.h razreda: Izabela Kusanović, Nika Šmit i Alana Vušković. Zahvaljujemo se svim učenicima koje su izdvojile svoje slobodno vrijeme te doprinijele svojom kreativnošću i originalnošću.

Ovim putem se zahvaljujemo i svim razrednicima i razrednicama koji su otvorenog srca prihvatili prezentiranje projekta „Škole za Afriku“ i time omogućili da svi učenici naše škole budu jednako uključeni.

Koordinatorica projekta:

pedagoginja Matea Burigo