Splitski Prirodoslovno-matematički fakultet u Srednjoj školi Brač
Autor: Sandra Radulovski, 6. 3. 2024.

U petak, 1. ožujka 2024. godine u goste su nam došli predstavnici Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu. Posjet je dogovoren na inicijativu članova stručnog Aktiva prirodoslovno-matematičkog i informatičkog područja naše škole s ciljem približavanjem STEM predmeta učenicima gimnazijskih razreda.

Kroz zanimljiva predavanja o samom fakultetu, što nudi i koje su mogućnosti prilikom studiranja, učenici su se upoznali sa širokim spektrom poslova koje mogu obavljati nakon diplome PMF-a te uvidjeli da nije jedina mogućnost rad u školi.

Pročelnik Odjela za informatiku Goran Zaharija pokazao nam je bit današnjih tehnologija kroz aktivnosti robota koji nam je otpjevao i otplesao ugodnu pjesmu te razgovarao s nama.

Nakon nastupa robota učenici su se mogli okušati u logičkim zadacima primjenjujući osnovne programske strukture na primjerima svakodnevnoga života uz pratnju asistentice Antonele Prnjak.

Odjel fizike i matematike predstavili su nam Ivana Weber i Josipa Šćurla te Domagoj Jelić navodeći kako studenti fakulteta stječu znanja koja im otvaraju vrata svjetskog tržišta i suradnje dijelom svijeta.

I ovaj odjel pripremio je zanimljive logičke zadatke koji su kod učenika pobudili natjecateljski duh. A da se znanje itekako cijeni i nagrađuje, potvrđeno je i ovaj put. Oni najuspješniji i najaktivniji učenici osvojili su nagrade u duhu PMF-a.

U goste su nam došle i dvije studentice kojima su učenici mogli postavljati pitanja, od iskustva studiranja na tom fakultetu do studentskoga života u sklopu Splitskoga sveučilišta općenito. Vjerujemo da je ovaj dio učenicima bio posebno zanimljiv te da su dobili odgovore na brojna pitanja.

Učenici su sa zanimanjem pratili predavanja, aktivno sudjelovali u radionicama i kvizovima te zapljeskali Naovu “nastupu”.

Hvala predstavnicima fakulteta što su došli i donijeli nam dašak njihove svakodnevice u cilju popularizacije znanosti i STEM predmeta.

Aktiv prirodoslovno-matematičkog i informatičkog područja