« Svibanj 2024 »

Stručna ekskurzija - Smiljan, Zagreb, Hrvatsko zagorje
Autor: Sandra Radulovski, 14. 10. 2021.

Nakon poduže pauze, učenici i nastavnici Srednje škole Brač uputili su se na terensku nastavu, ovoga puta unutar granica naše domovine.

Iz Splita nas je put vodio najprije do malog ličkog mjesta Smiljana i Memorijalnog centra “Nikola Tesla”. Taj multidisciplinarni centar objedinjuje znanost, umjetnost i turizam. U pratnji vodiča obišli smo Teslinu rodnu kuću sa zanimljivim i poučnim eksponatima i pripadajući gospodarski objekt. Učenika se najviše dojmila kopija Tesline ispitne stanice iz Colorado Springsa, te su neki od njih i sudjelovali u eksperimentu. U multimedijalnom centru odgledali smo kratki film o Teslinom životu i najznačajnijim izumima.

Na putu do hotela Trakošćan, u kojem smo bili smješteni, svratili smo do Mihanovićeva dola i spomenika Hrvatskoj himni, gdje smo se fotografirali.

Drugog dana putovanja, najbogatijeg sadržajima, posjetili smo Muzej krapinskog neandertalca. Već je sama koncepcija muzejske zgrade dovoljna da izazove zanimanje, a posebno su tome doprinijeli kratki film o načinu života paleolitičkog čovjeka i vrlo stručno vodstvo kroz postav muzeja.

Nakon ručka i manjih prometnih poteškoća došli smo u Zagreb. Unatoč vrlo lošim vremenskim prilikama učenici su se mogli kroz kratki razgled upoznati sa znamenitostima u centru grada. Nakon toga je slijedila večera i zabavna predstava “Brat bratu” u kazalištu “Komedija”.

Zadnji dan putovanja započeo je razgledom dvorca Trakošćan. U dvorcu se može vidjeti zbirka namještaja, slika, oružja i lovačkih trofeja, a posebno je impresivna sama građevina i njezin smještaj nad jezerom.

Nakon ručka na seoskom gospodarstvu Purga, posjetili smo i spomenik Matiji Gupcu i seljačkoj buni u Donjoj Stubici. Zatim je slijedila vožnja do Splita i povratak kući.

Usprkos nepovoljnim vremenskim prilikama i problemima u prometu, naše je putovanje bilo uspješno, edukativno i zabavno.