Učenica Valerija Kličinović, iz drugog razreda gimnazije, zajedno je sa stručnom suradnicom pedagoginjom sudjelovala na četverodnevnoj edukaciji „Vijeće učenika i građanska participacija mladih“. Edukaciju je provela i financirala organizacija „Mreža mladih Hrvatske“ u suradnji s „Unicefom“. Mreža mladih Hrvatske (MMH) je savez 77 udruga mladih i za mlade koji osnažuje mlade za aktivno i odgovorno sudjelovanje u društvu te doprinosi razvoju kvalitetnih politika za mlade. Vizija organizacije su mladi u fokusu, točnije formiranje društva koje odgovara na potrebe mladih i afirmira njihove potencijale.
Edukacija „Vijeće učenika i građanska participacija mladih“ je održana u Zadru od 11. do 14. listopada 2022. godine te je okupila 10 školskih timova iz cijele primorske Hrvatske.
Svrha edukacije je međusobno upoznavanje i umrežavanje škola i učeničkih domova iz različitih dijelova Hrvatske te dijeljenje dosadašnjih iskustva u radu Vijeća učenika, ali i upoznavanje s novim mehanizmima i suvremenim programima koji povećavaju participativnu ulogu mladih u školi kao i u lokalnoj zajednici.
Utvrdile smo neka postojeća, ali i stekle nova znanja o važnosti rada Vijeća učenika, poboljšanju rada te dosezima i ograničenjima rada Vijeća učenika.
Na edukaciji su bili predstavljeni brojni programi i projekti u koje se učenici mogu uključivati, a sve s ciljem razvijanja demokratskih vrijednosti, ispunjavanja potreba mladih te povećanjem njihove građanske participacije:
- ZABUM - kroz različite aktivnosti programa ZABUM (za budućnost mladih) mladi iz cijele Hrvatske imaju priliku unaprijediti i usvojiti vještine koje će im pomoći da budu informirani, samostalni i angažirani građani)
- UPSHIFT - trodnevna besplatna radionica koja objedinjuje poduzetnički i timski duh, inovativnost i praktična znanja te mentorsku podršku za rješavanje izazova s kojima se mladi susreću u svojoj lokalnoj zajednici
- eTwinning - jedna od aktivnosti programa Erasmus+, portal namijenjen nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima.
- Erasmus+ - EU-ov program kojim se podupiru obrazovanje, osposobljavanje, mladi i sport u Europi.
Cilj edukacije je da stečena znanja i metode prenesemo u našu školu te da zajedničkim snagama podignemo razinu djelovanja Vijeća učenika. Prema Heartovoj ljestvici participacije, Vijeće učenika bi trebalo funkcionirati na razini suradničke participacije, gdje mladi iniciraju promjene, a u suradnji s nastavnicima osmišljavaju, vode projekte ili akcije te doprinose donošenju odluka koje se tiču njih samih.
Ovakve edukacije pružaju prostor za osmišljavanje novih ideja, ali i načina kako iste provesti te tako podići kvalitetu naše škole.
Matea Burigo, mag. paed.