preskoči na sadržaj

Srednja škola "Brač" Supetar

Login

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Učenje na daljinu

 

Virtualne učionice

razred poveznica na virtualnu učionicu
1.abg učionica 1.abg
2.abg učionica 2.abg
3.abg učionica 3.abg
1.c učionica 1.c
2.c učionica 2.c
3.c učionica 3.c
4.c učionica 4.c
1.h učionica 1.h
2.h učionica 2.h
3.h učionica 3.h
4.h učionica 4.h
Virtualna nastava?
Što više volite, nastavu u školi ili nastavu na daljinu?



Za maturante

S ribom mogu sve

Mjere zaštite

SAMOTESTIRANJE NA KORONAVIRUS

Ministarstvo zdravstva

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 1. 2012.

Ukupno: 1514150
Ovaj mjesec: 3892
Danas: 4
e-Dnevnik

 

više

više

Office 365

ICT Županija

Više

e-Škole, CARNet

više

Priloženi dokumenti:
E-SKOLE 01-12.pdf

CI - SDŽ

DUMP - FESB

e-Lektire

Državna matura

više

E – savjetovalište

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Izlet na Hvar
Autor: Sandra Radulovski, 17. 5. 2017.

 

 

 

          Dana 6. svibnja 2017. godine posjetili smo mi nastavnici i učenici naše škole (većina!) otok Hvar, odnosno Vrbosku, Jelsu, Stari Grad i grad Hvar. I pri tome je poslužilo vrijeme, mogli smo uživati u bojama, zvukovima i mirisima susjednog nam otoka te početi istraživati njegovu prošlost.


 

            Krenuvši iz Bola brodom uplovili smo u "Malu Veneciju", Vrbosku, i razgledali Ribarski muzej. Mogli smo se upoznati sa starim i  jednim dijelom zaboravljenim načinom ulova ribe, arhaičnim ribarskim alatima i oruđima koji su im pri tome služili, a neke od njih čak spominje i Petar Hektorović u svom djelu Ribanje i ribarsko prigovaranje. Bilo je zanimljivo vidjeti crkvu tvrđavu sv. Marije u Vrboskoj, a također i crkvu tvrđavu sv. Fabijana i Sebastijana u Jelsi, koje su mještani izgradili u 16. stoljeću bojeći se tada prijetećih turskih provala. Interesantan je podatak kako su se 1571. godine mještani Jelse spasili pred flotom alžirskog bega Uluč-Alija sakrivši se u svoju fortificiranu crkvu. Bilo je ugodno slušati bračkog svećenika don Stanka Jerčića o njenoj povijesti gradnje.

 

 

    Potom smo krenuli prema Starom Gradu gdje smo se odmorili u vrtu Hektorovićevog ljetnikovca, Tvrdlja. Uz vrt pun mediteranskog bilja, dvorac ukrašava ribnjak i golubinjak. Uočljivo je da je Tvardalj odražavao Hektorovićev renesansni svjetonazor o skladu prirode i čovjeka, dijela i cjeline, naime pjesnik ga je zamislio kao dom za sva bića (zemlje, vode i zraka), sam ga je i projektirao. Dvorac je također sagrađen u 16. stoljeću za sve mještane u slučaju uglavnom turske opasnosti u čemu se vidi njegov demokratičan duh. Posvetio mu je čitav svoj život i, umorivši se od gradnje, odlučio je otići na trodnevno putovanje sa svojim dvama ribarima opisavši svoj put u putopisnom spjevu Ribanje i ribarsko prigovaranje. Naslov djela svjedoči o pjesnikovom oduševljenju za stvarni život (navodi vrste jela, pića, ljepote prirode, meteoroloških prilika, vrsta ribe, rakova, bilja, alata za ribanje...), a također pokazuje i kako je on cijenio ljude iz puka, umetnuvši njihove razgovore, mudre misli, pjesme...

 

 

      Autobus nas je doveo do tvrđave Fortice "Španjole" s koje se vide prekrasni Pakleni otoci. Tvrđava je isto 1571. godine pružila zaštitu pučanstvu od Turaka , da bi stradala od udara groma i potom obnovljena. Spustili smo se u središte grada, na Trg sv. Stjepana, Pjacu, najveći trg u Dalmaciji, nastao u 16. stoljeću. Nakon što nas je vodička upoznala s poviješću grada ispred katedrale sv. Stjepana, otišli smo u sjeverni dio grada u kojem je nekoć živjela samo vlastela. Prošli smo kroz Vrata sv. Marije, jugoistočna vrata, jedna od četiriju vrata gradskih zidina koje se povezuju s Forticom, razgledali plemićke dvorce i posjetili Samostan benediktinki u kojem se nalazi zbirka umjetnina i čipki od niti agave (uvršena na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne svjetske baštine). Vrativši se na Pjacu kroz glavna gradska vrata tzv. Porta maestra, došli smo do hvarskog kazališta iz 1612. godine (najstarije u jugoistočnom dijelu Europe) koje je još u obnovi  i Arsenala, nekad vojnog i pomorskog skladišta. Kraj razgledavanja proveli smo na Mandraču, dijelu grada odakle se vidi Loggia koja je za vrijeme Mlečana služila kao javna sudnica, a njeno elegantno pročelje rad je majstora bračkih korijena Tripuna Bokanića iz 17. stoljeća. Uz nju se nalazio i Knežev dvor, ali zgrada nije sačuvana. Prepuni dojmova ukrcali smo se u brod u Vrboskoj prema Bolu te izmjenjivali svoje dojmove, a potom otišli svojim kućama.

 

 

       Nadamo se da ćemo i dogodine ponoviti naše zajedničko druženje, spoj ugodnog i korisnog, samo na nekoj drugoj "neotkrivenoj" destinaciji.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju