« Svibanj 2024 »

Stručna ekskurzija u talijanske gradove – Veronu, Milano, Padovu i Veneciju
Autor: Sandra Radulovski, 10. 10. 2018.

Naši su učenici 2., 3. i 4. razreda opće gimnazije te 2. razreda hotelijersko-turističkog smjera imali prilike svoje znanje obveznih, izbornih, fakultativnih i stručnih predmeta primijeniti i proširiti odlaskom u Italiju, državu s najviše lokaliteta na UNESCO-vom popisu kulturne baštine, čak njih 47.

U organizaciji turističke agencije F-tours, u četvrtak navečer, 4. listopada 2018. godine zajedno su sa svojom ravnateljicom Slavicom Pavišić, razrednicama (prof. Ivonom Martinić-Mladineo, prof. Vlastom Pešom i prof. Nerom Nejašmić) te ostalim profesoricama i u pratnji vodiča krenuli autobusom iz splitske luke prema Veroni. Ujutro su stigli u taj grad poznat po Julijinoj kući Casa di Guillietta Capulleti kamo mnogi zaljubljeni dolaze u posjet u želji za ostvarenjem ljubavne sreće. Od brojnih kulturnih znamenitosti koje nudi, neizostavno je spomenuti rimski amfiteatar Arena di Verona, treći po veličini amfiteatar u svijetu.

Nakon obilaska Verone krenuli su za Milano gdje su posjetili najveći muzej znanosti i tehnologije u Italiji Museo della Scienza e della technologia Leonardo da Vinci, koji se diči najvećom kolekcijom modela strojeva na svijetu, realiziranih i utemeljenih prema skicama Leonarda da Vincija. Isti dan, predvečer, posjetili su i baziliku posvećenu svetcu zaštitniku i biskupu Milana iz 4. stoljeća, sv. Ambroziju, otkada se ona i počela graditi. Potom su stigli u maleni hotel u predgrađu Milana gdje su se odmorili i okrijepili i ukupno odsjeli dva dana. Sljedećega dana prijepodne učenici su mogli uživati u zbirci slika talijanskih renesansnih i baroknih umjetnika pinakoteke Brera, svjetski poznatoj opernoj kući Teatro alla scala (i muzeju koji čuva povijest te kuće) te jednom od najatraktivnijih trgovačkih centara u Europi nazvan Galeria Vittorio Emanuelle, prema prvom kralju ujedinjene Italije. Poslijepodne razgledali  su drugu po veličini gotičku katedralu u svijetu, milansku katedralu Il Duomo i također doživjeli jedno novo iskustvo, pogled s krova te katedrale.

Posljednji dan boravka u Italiji bio je predviđen za obilazak Padove - Piazze delle Erbe i bazilike sv. Ante Padovanskog. Nakon ukrcaja u brod na Tronchettu vaporetom stigli su do Venecije, diveći se njenim ljepotama već s mora. Uslijedila je šetnja Rivom degli Schiavoni, slušanje vodiča o povijesti Venecije, Duždevoj palači, bazilici sv. Marka, venecijanskim mostovima, od kojih su najpoznatiji Ponte dei Sospiri i Ponte Rialto…Osobita je bila plovidba do otočića venecijanske lagune - Murana, najpoznatijeg po proizvodnji predmeta od stakla gdje su učenici bili nazočni samom stvaranju ukrasa od stakla, te Burana, autentičnog po šarenim fasadama kuća i tradicionalnoj izradi čipke. Učenici su mogli čuti priče i o brojnim umjetnicima i književnicima koji su obilježili ove talijanske gradove, a i neke druge koje budu posjetili drugom prigodom.

Dolazak u Hrvatsku bio je ispunjen gledanjem snimljenih fotografija, kupljenih suvenira i poklona, razmišljanjima o mjestima koja su vidjeli i odmaranjem u autobusu te radosnim iščekivanjem povratka kući. Bit će ugodno sa svojim najmilijima podijeliti nezaboravne trenutke s putovanja.